ABINGDON made a stunning return to Midland League Division 4 with a notable victory in the opening meeting of the campaign at Stourport.
Following promotion last season, Abingdon won the meet with an impressive 419 points, with two track wins from Ben Claridge.
It proved a successful weekend with success for their ladies team in the Southern Counties Veterans League Western Division match at Horspath. Their men’s team came second.
RESULTS
MIDLAND LEAGUE DIVISON 4
Team: 1 Abingdon Team 419pts.
Men – 100m A: 2 Z Smith (U20) 10.9secs; B: 1 L Chown 11.4. 200m A: 2 Z Smith (U20) 22.2pb; B: 1 B Claridge (U20) 22.1pb. 400m A: 1 B Claridge (U20) 47.7pb. 400m B: 3 J Bradstock 54.5. 800m A: 2 O Onay (U20M) 2.01.3pb; B: 5 A Klukowski (U20) 2.11.9pb. 1500m A: 4 A Vessey (U23) 4.22.5pb. B: 4 E Lawton (U17) 4.55.0pb. 5000m A: 3 A Vessey (U23) 16.55.8; B: 2 G Wood 19.13.5pb. 110mH A: 2 P Stepney (V55) 21.9; B: 2 M Juffkins (V50) 27.8. 400mH A: 3 P Stepney (V55) 78.2; B: 2 M Juffkins (V50) 92.2. 2000m s/c A: 3 O Onay (U20) 7.21.6pb. 4x100m: 2 Abingdon 45.2. 4x400m: 3 Abingdon 3.38.8. High jump A: 5 M Juffkins (V50) 1.4m. Pole vault A: 2 M Juffkins (V50) 2.2. Long jump A: 3 L Chown 5.89. B: 5 P Stepney (V55) 4.4. Triple jump A: 4 P Stepney (V55) 9.55; B: 4 O Onay (U20M) 9.86pb. Shot A: 4 S Pomeroy (V50) 10.07; B: 4 L Bazzi (U17M) 8.2pb. Discus B: 1 M Juffkins (V50) 26.86pb. Hammer A: 7 S Pomeroy (V50) 30.66pb; B: 5 M Juffkins (V50) 7.86. Javelin A: 4 M Juffkins (V50) 32.3; B: 3 S Pomeroy (V50) 31.28.
Women – 100m A: 2 T Cox (U20) 12.4pb; B: 4 C Kimber-Bidlot (U20) 13.8. 200m A: 2 T Cox (U20) 26.5; B: 1 C Salt (U23) 26.6pb. 400m A: 4 C Salt (U23) 64.7. B: 2 L Siddle (U20) 64.8pb. 800m A: 3 L Siddle (U20) 2.29.6; B: 2 S Lackman (SW) 2.31.9. 1500m A: 2 S Lackman (SW) 5.08.7; B: 2 J Brewer (SW) 5.33.1. 3000m B: 2 S Mead (LV45) 14.42.2pb. 100mH A: 1 K Fahl (U17) 17.5. 400mH A: 3 K Fahl (U17) 70.3 pb. B: 4 S Bazylkiewiec (SW) 01.48.3pb. 4x100m: 4 Abingdon 59.8. 4 x 400m: 1 Abingdon 4.20.4. High jump A: 2 K Fahl (U17) 1.5pb. B: 1 J Gregory (U23W) 1.45. Pole vault A: 4 A Chown (SW) 1.7pb. Long jump A: 4 T Cox (U20W) 4.7. B: 4 C Kimber-Bidlot (U20W) 4.09. Triple jump A: 4 J Gregory (U23W) 9.63. B: 4 N Gregory (LV55) 7.81. Shot A: 2 F Jammeh-Kinteh (SW) 10.74; B: 2 K Mitchell (SW) 8.78. Discus: A: 4 F Jammeh-Kinteh (SW) 26.76. B: 2 K Mitchell (SW) 22.28. Hammer: A: 3 F Jammeh-Kinteh (SW) 31.86pb; B: 3 K Mitchell (SW) 21.03.Javelin A: 1 F Jammeh-Kinteh (SW) 35.94. B: 1 K Mitchell (SW) 31.29.
SOUTHERN COUNTIES
VETERANS’ LEAGUE
Team: 1 Abingdon Ladies 122.5pts. W35 – 100m A: 5 L Coulson 15.8; B: 3 P Terry 15.6. 400m A: 5 L Coulson 74.5; B: 3 S Dawson 79.3. 1500m A: 3 D Moore 5.16.50; B: 3 D Bridges 5.47.30. 4x100m: 4 Abingdon 65.5. Long jump: 4 M Herbert 2.86. High jump: 4 M Herbert 1.0. Hammer: 4 T Fernandez 13.48. Javelin: 1 S Dawson 23.18. W50 – 100m: 1 N Gregory 16.1. 400m: 1 P Terry 77.3. 1500m: 3 C Roberts 6.08.50. Long jump: 3 N Gregory 3.17. High jump: 1 J Ashton 1.1. Hammer: 3 P Terry 15.34. Javelin: 1 N Gregory 16.87. W60: 100m: 2 K Pulford 20.3. Javelin: 4 N Blatchford 7.57.Team: 2 Abingdon Men 139pts.
M35 – 100m A: 5 R Kembleton 13.3; B: 3 M Juffkins 14.2. 400m A: 1 S Cruikshank 55.9. B: 1 P Egerton 58.9. 1500m A: 2 J Bolton 4.26.80; B: 1 M Deering 4.50.90. Long jump: 2 J Thompson 5.02. High jump:: 3 P Goddard 1.4. Hammer: 2 S McCourt 31.95. Shot: 1 D Ralson 10.75. M50: 100m: 3 A Walley 13.9. 400m: 4 P Stepney 67.1. 1500m: 3 M Lewy 5.21.50. Long jump: 1 M Spivey 4.29. High jump: 1 M Juffkins 1.4. Hammer: 1 M Spivey 35.79. Shot: 2 M Spivey 9.76. M60: 100m: 1 D Talbot 14.9. Long jump: 3 D Talbot 3.35. Hammer: 1 R Jones 30.08.
WATFORD OPEN MEETING
Abingdon: 1500m Race 7: 1 A Ede (U15M) 04.36.74pb
BREWER MEMORIAL GAMES, CHELTENHAM
300m race 3: 1 B Darwent (U15G) 48.0. 800m race 2: 2 B Darwent (U15G) 2.28.8pb, 3 M Bedlington (U15G) 2.32.3pb; race 3: 2 A Bromley (U15G) 2.35.8pb, 6 I Jones (U15G) 2.42.2pb, 7 K Harris (U17G) 2.42.9
MARLOW 5
Abingdon: 46 G Wallace (V50) 32.37, 51 C Whitehead 32.55, 64 M Lewy (V50) 33.41, 114 T Clarke (V40) 35.58, 134 P Goddard 36.44, 284 B Compton (LV40) 41.21, 292 J Pennington (LV50) 41.28, 468 E Woosey-Griffin (LV40) 46.04, 558 H Bower (SW) 48.16, 594 J Styles (V50) 49.03, 690 B Kirk (LV40) 51.16, 793 M Hamilton (LV40) 54.32, 944 P Smiles (LV40) 1.03.27.
ABINGDON
PARKRUN
Abingdon: 4 C MacLennan (V45) 18.55, 20 D Burn 20.25pb, 25 D Richards (V55) 20.57, 35 J Moore (V50) 21.55, 37 G Bartley (V50) 21.59, 39 J Garner (JM11-14) 22.08pb, 45 C Halfhead (JW15-17) 22.31pb, 46 S Lackman (SW) 22.31, 47 P Stepney (V55) 22.36, 64 T Scott-Langley 23.23, 67 R Buckley (JW11-14) 23.40, 72 J Wigmore (V60) 23.52, 80 N-J Steinke (LV35) 24.30, 82 S Tumelaire (LV45) 24.34, 113 L Bedford (LV45) 25.40, 139 G Lean 27.02, 144 D Hunter (V50) 27.15, 145 A Newton (JM11-14) 27.16, 147 J Newton (V40) 27.19, 150 T Francis (V55) 27.26, 166 J Styles (V50) 28.02, 174 K Pulford (LV60) 28.22, 179 N Blatchford (LV65) 28.27, 191 B Compton (LV40) 28.57, 197 E Woosey-Griffin (LV40) 29.06, 198 M Lewy (V50) 29.07, 199 C Scott-Langley (LV35) 29.16, 201 K Lean (LV40) 29.20, 216 H Nash (LV50) 29.54pb, 226 F Long (LV40) 30.25, 230 A Moger (LV55) 30.36, 231 A Garner (V55) 30.41, 232 F Topp (LV45) 30.43, 234 B Evans (V70) 30.50, 238 A Muir (JW10) 31.02pb, 239 A Muir (V40) 31.02, 243 J Worth (LV40) 31.09, 245 M Coates (LV45) 31.13, 253 S Wade (LV45) 31.47, 280 C Penton (V50) 35.17, 291 R Hayden (LV50) 37.19, 306 D Heller (LV75) 39.19, 311 H Bower (LV35) 39.31, 313 P Goddard 39.35, 314 C Kembleton (LV35) 40.02, 320 C Kon (LV40) 43.47, 323 A Dickinson (V45) 46.49.
DIDCOT PARKRUN
Abingdon: 1 M Deering 19.01, 11 K Francis (JM11-14) 20.56, 16 A Francis (V45) 21.15, 21 A Pixton (V50) 21.42pb, 36 M Wilson (V55) 24.08pb, 54 E Lawton (JM15-17) 26.18, 64 D Roberts (V50) 27.18pb.
Didcot Runners: 2 M Walker 19.17, 8 A Forster (V45) 20.50, 15 M Allen (V50) 21.09, 18 A Keen 21.24, 32 D Eggleton (V45) 22.39, 34 Judy Foster (LV45) 23.52, 48 T Lamble (LV35) 25.16, 56 D Field (V50) 26.36, 60 H Gascoigne 27.04, 62 R Biddiscombe (V40) 27.11, 65 P O`Connell (V40) 27.41, 70 A Gordon (V35) 28.15, 72 C Howes (LV35) 28.23, 87 H Brind (LV45) 30.28, 110 A Gordon (LV35) 35.47, 111 T Talbot (LV45) 35,48, 118 S Henderson (LV60) 47.47, 120 C Martin (LV60) 47.58.
OXFORD PARKRUN
Abingdon: 9 F Bunn (JW15-17) 19.00pb, 23 J Bones (V40) 19.56, 170 H Burton (LV35) 27.22.
HARCOURT HILL PARKRUN
Abingdon: 71 D Fegan (JM11-14) 25.56, 78 C Fegan (JM11-14) 26.28
SWINDON PARKRUN
Abingdon: 52 M Shepley (V50) 21.31, 58 K Dixon (V45) 21.42, 527 M Shepley (LV45) 50.33
Bicester Parkrun: 5 C Walters (V50) 19.08pb.
Comments: Our rules
We want our comments to be a lively and valuable part of our community - a place where readers can debate and engage with the most important local issues. The ability to comment on our stories is a privilege, not a right, however, and that privilege may be withdrawn if it is abused or misused.
Please report any comments that break our rules.
Read the rules here