EMMA O’Hara was named female athlete of the match as Radley put in a battling performance at Walton.
The club finished fourth in the second fixture of the Southern Athletics League, with injuries and availability taking its toll.
O’Hara received the award after winning the hammer, with an effort of 58.47m.
Jordan Dorrian also performed well, amassing good points by winning the A string 100m and 200m.
He also came second in the long jump, third in the high jump and helped the 4x100m team maintain its undefeated run over the past few years.
Ashley Johnson, returning to the team after several years away from athletics, also gained valuable points in winning the shot and 100m hurdles, as well as running in the relay success.
His third place in the discus and second in the B string javelin also added to Radley’s total of 155.
Alex Miell-Ingram, who turned 18 earlier in the week, came fourth in the senior men’s 3,000m, before running a solid 800m of 2.02.4 and 4x400m.
His training partner, Jess Anstice, recorded a personal best of 2.28.8 in finishing third in the B string women’s 800m.
Debutants Sam Nelson, Rory Sear, Brett Halsey and Leah Brown (all under 17) all performed well in stepping up to the Southern League.
ABINGDON Ladies triumphed in their second Western Division match of the Southern Counties Veterans’ League at Horspath.
Their men’s team finished second behind Oxford.
UNDER 20 Ben Claridge came third in the senior men’s 400m Guest C race at the Loughborough International.
The White Horse Harrier, 18, who also competes for Abingdon in the Midland League, finished in 48.01secs.
Claridge was also a part of the Great Britain Juniors teams which finished second in the 4x400m relay.
MICHAEL Deering, of Abingdon, led the way for the south Oxfordshire clubs at the Wallingford Thames Run 10k.
Deering crossed the finish line in 36mins 46secs to finish fifth.
Minna Jones-Walters, of Didcot Runners, was the first senior woman home in 33rd.
RESULTS CHECK
SOUTHERN COUNTIES VETS’ LEAGUE
Abingdon – Men – Total: 2 Abingdon 123pts. M35 – 200m A: 6 R Kembleton 26.5. 200m B: 5 P Goddard 29.2. 800m A: 3 P Egerton 2.05.5. 800m B: 2 J Bolton 2.11.4. 2000m walk: 5 M Juffkins 17.02.6. 4x400m: 5 Abingdon 4.01.7. TJ: 4 P Stepney 9.41. PV: 1 D Ralson 3.00. Discus: 2 D Ralson 27.67. Javelin: 1 J Philips 39.38. M50 – 200m: 5 A Walley 28.9. 800m: 2 G Wallace 2.32.3. 2000m walk: 1 J Oliver 12.22.0. TJ: 1 M Juffkins 9.33. PV: 2 P Stepney 2.30. Discus: 2 S Pomeroy 35.94. Javelin: 2 S Pomeroy 33.01. M60 – 200m: 5 S Fabes 37.5. 2000m walk: 1 J Wigmore 13.00.2. Discus: 2 R Jones 28.56.
Ladies – Total: 1 Abingdon 150pts. W35 – 200m A: 5 P Terry 32.7. 200m B: 4 S Dawson 34.9. 800m A: 4 D Moore 2.36.0. 800m B: 4 B Compton 3.14.6. 3000m A: 3 D Moore 11.04.1. 3000m B: 1 D Bridges 12.01.3. 2000m walk: 1 J Howard 13.02.8. 4x400m: 5 Abingdon 5.34.4. TJ: 3 N Gregory 7.36. PV: 2 D Bridges 1.50. Shot: 3 S Dawson 6.44. Discus: 2 S Dawson 21.43. W50 – 200m: 1 N Gregory 33.9. 800m: 3 G Lodowski 3.33.1. 3000m: 4G Lodowski 15.21.4. 2000m walk: 1 R McKenzie 13.09.2. TJ: 2 P Terry 7.60. PV: 1 J Ashton 1.50. Shot: 1 P Terry 7.48. Discus: 2 N Gregory 13.45. W60 – 200m: 3 K Pulford 42.2. 2000m walk: 1 N Blatchford 13.13.1. Shot: 3 N Blatchford 5.81pb. Discus: 4 N Blatchford 7.57.
White Horse Harriers – Men – Vet 40 – 800m: 7 J Cooke 2.18.6. Vet 60 – Discus: 4 R Jegou 27.72.
wallingford THAMES RUN 5K
Abingdon: 11 B Ireland (U20) 25.33, 95 M Shepley (LV45) 39.25.
wallingford
THAMES RUN 10K
Abingdon: 68 T Clarke (V45) 44.43, 73 I Dornan (LV40) 45.09, 74 M Shepley (V50) 45.17, 271 J Styles (V50) 59.28, 341 M Hamilton (LV45) 1.09.52.
White Horse Harriers: 8 J Cooke (V40) 37.52, 32 M Attwood 41.23, 51 M Beales 43.21, 53 J Gibbard 43.35, 78 K Green 45.31, 80 D Day (V50) 45.44, 110 H Thomas 47.55, 260 J McCabe (LV45) 57.53.
ABINGDON PARKRUN
Abingdon: 4 A Clay (JM11-14) 19.13, 5 J Miller 19.35, 12 M Lewy (V50) 20.04, 17 D Burn 20.46, 19 K Dixon (V45) 20.50, 20 C Pierre 20.52pb, 22 J Bones (V45) 20.55, 23 L Coulson (LV35) 20.58, 24 D Richards (V55) 21.01, 32 K Welby (V50) 21.53, 33 G Fernandez (JM11-14) 21.55pb, 36 K Harris (JW15-17) 22.04, 38 C Sharpre 22.06, 46 A Bromley (JW11-14) 22.40pb, 48 T Scott-Langley 22.52, 49 G Bartley (V50) 22.56, 54 G Halfhead (JW11-14) 23.18, 58 T Lavender (JM11-14) 23.22, 59 S Lavender (V45) 23.22, 74 C Halfhead (JW15-17) 24.04, 77 J Wigmore (V60) 24.17, 78 B Compton (LV40) 24.21, 81 S Tumelaire (LV45) 24.31, 85 J Newton (V40) 24.53, 86 G Wiggins 24.57, 91 O Thompson (JM10) 25.08pb, 95 A Dickinson (V45) 25.20, 96 L Bedford (LV45) 25.24, 117 S Fabes (V60) 26.40, 124 P Terry (LV50) 26.53, 130 E Twinn (JW11-14) 27.22,
137 F Cobb (SW) 27.38, 142 I Dornan (LV40) 27.54, 143 D Hunter (V50) 27.57, 144 K Pulford (LV60) 28.00, 152 E Woosey-Griffin (LV40) 28.22, 164 F Topp (LV45) 29.10, 181 G Lean 30.12, 186 M Coates (LV45) 30.17, 187 H Bower (LV35) 30.20, 188 A Moger (LV55) 30.22, 189 K Lean (LV40) 30.24, 191 A Wallace (JM10) 30.30, 192 G Wallace (V50) 30.30, 211 B Evans (V70) 31.43, 212 C Penton (V50) 31.44, 220 S Pomeroy (V50) 32.27, 225 J Styles (V50) 32.55, 231 S Wade (LV45) 33.32, 259 D Heller (LV75) 39.26, 260 E Heller (V80) 39.27, 262 M Hamilton (LV45) 40.27, 265 C Kembleton (LV35) 40.44.
OXFORD PARKRUN
Abingdon: 164 H Burton (LV35) 26.55.
DIDCOT PARKRUN
Abingdon; 1 M Deering 18.07, 4 E Lawton (JM15-17) 19.18, 7 K Francis (JM11-14) 20.20, 10 S Lawton (JM11-14) 20.32pb,
13 A Francis (V45) 21.06, 14 M Shepley (V50) 21.07, 33 J Pennington (LV50) 24.08pb.
BIDEFORD PARKRUN
Abingdon: 9 A Muir (V40) 19.56, 59 A Muir (JW10) 27.19.
Comments: Our rules
We want our comments to be a lively and valuable part of our community - a place where readers can debate and engage with the most important local issues. The ability to comment on our stories is a privilege, not a right, however, and that privilege may be withdrawn if it is abused or misused.
Please report any comments that break our rules.
Read the rules here