ABINGDON put in an impressive team display to win the second round of the Midland League at Corby by 40 points.
Kirstine Fahl started the track events, with a victory and personal best in the 400m hurdles in the Division 4 match.
Ben Claridge kept up the good work with victories in both the 400m and 800m, with Alec Vessey taking five seconds off his 1,500m personal best to triumph.
Damian and Travis Bolton made their track debuts in the 3km steeplechase, finishing second and third respectively, while Katharine Harris notched two bests in the 800m and 1,500m, winning the latter at her first track event.
In the field, Fatima Jammeh Kinteh and Katherine Mitchell notched four wins between them in the throws.
There was also a strong showing in the pole vault, with Pete Stepney taking victory in the B-string.
With the win almost certainly in the bag the team still finished strongly, with top three finishes in all the relay events.
At the Chiltern Chase, Abingdon finished as first team in the 5km and second in the 10km.
RESULTS
WARWICKSHIRE COUNTY OPEN
GRADED SERIES
Abingdon - 100m Race 5: 2 A Klukowski (U20M) 12.44. 400m Race 3: 1 A Klukowski (U20M) 55.21pb. 1500m Race 4: 4 S Lackman (SW) 4.56.04pb, 12 M Bedlington (U15W) 5.09.50. 3000m: 5 D Bunn (U17M) 10.30.59, 7 F Bunn (U20W) 10.35.39pb, 13 K Harris (U17W) 11.41.32pb.
SRI CHIMNOY 3 MILE
Abingdon: 6 D Wilson 17.55pb, 8 M Lewy (V50) 18.26, 11 J Harvey (V40) 19.00, 12 K Dixon (V40) 19.04, 15 M Shepley (V50) 19.35pb, 16 D Smyth 19.43, 18 C Ridewood (JW) 20.41, 20 P Stepney (V50) 21.17, 22 B Compton (LV40) 21.42, 31 G Lodowski (LV50) 24.47, 32 C Parker (SW) 24.58, 35 H Bower (SW) 26.05pb, 40 P Wilson (LV50) 28.17, 41 M Shepley (LV40) 28.27.
MOTA-VATION SERIES RACE 2
Abingdon: 28 P Hughes 25.09, 44 D Wilson 26.08, 51 C Bedford (3rd V50) 26.24, 58 J Bruce (V40) 26.37, 66 M Lewy (V50) 26.57, 118 A Francis (V40) 29.27, 119 M Shepley (V50) 29.28, 132 C Sharpe (V40) 30.23, 136 S Smith (V50) 30.39, 151 L Purbrick (SW) 31.23, 165 T Greenland (V60) 31.44, 168 B Compton (LV35) 31.47, 172 P Stepney (V50) 31.55, 181 C Fisher (LV45) 32.41, 190 S Tumelaire (LV45) 32.57, 198 M Edwards (V40) 33.22, 216 P Terry (LV45) 34.14, 220 J Pennington (LV45) 34.39, 223 S Douglas (LV55) 34.59, 226 J Newton (V40) 35.15, 235 F Cobb (SW) 35.32, 239 A Muir (V40) 35.58, 241 V Russell (LV45) 36.02, 245 E Woosey-Griffin (LV35) 36.29, 248 H Burton (LV35) 36.34, 258 M Jeffries (LV55) 37.22, 273 S Fabes (V60) 38.24, 276 C Onions (LV55) 38.47, 277 C Willcock (V40) 38.52, 281 D Hunter (V50) 39.25, 282 C Hutchings (SW) 39.38, 283 A Moger (LV55) 39.43, 292 C Penton (V50) 41.52, 299 M Shepley (LV45) 43.07, 311 P Smiles (LV45) 49.08, 314 E Moore (LV45) 51.34.
MIDLAND LEAGUE DIVISION 4 – CORBY
Abingdon – Team: 1 Abingdon 469pts. Men – 100m A: 3 L Chown 11.2, 100m B: 2 Z Smith 11.2. 200m A: 5 Z Smith 23.1, 200m B: 1 L Chown 22.5. 400m A: 1 B Claridge 48.2. 400m B: 5 A Klukowski 54.4pb. 800m A: 1 B Claridge 1.57.4, 800m B: 5 A Klukowski 2.15.1. 1500m A: 1 A Vessey 4.17.2pb. 1500m B: 3 E Lawton 4.50.9pb. 3000m A: 6 P Hughes 10.15.4pb. 3000m B: 4 G Wood 10.41.4pb. 110mH A: 3 P Stepney 22.4. 110mH B: 3 M Juffkins 24.8. 400mH A: 1 L Chown 64.4, 400mH B: 1 P Stepney 1.16.9. 3000mSC A: 3 T Bolton 13.20.1, 3000mSC B: 2 D Bolton 13.51.4. 4x100m: 2 Abingdon AC 45.0. 4x400m: 3 Abingdon AC 3.39.8. HJ A: 5 M Juffkins 1.45. PV A: 2 M Juffkins 2.5pb, PV B: 1 P Stepney 2.3. LJ A: 2 L Chown 6.03, LJ B: 4 P Stepney 4.54. TJ A: 2 L Chown 11.76, TJ B: 3 P Stepney 9.29. SP A: 4 S Pomeroy 9.94, SP B: 3 T Clarke 8.13. DT A: 4 M Juffkins 25.65. DT B: 2 S Pomeroy 25.22. HT A: 6 S Pomeroy 29.09. HT B: 5 T Clarke 20.45. JT A: 4 M Juffkins 30.30. JT B: 3 S Pomeroy 28.51.
Women – 100m A: 4 A Chown 13.7. 100m B: 3 M Clarke 14.7. 200m A: 3 C Salt 27.4. 200m B: 3 M Clarke 30.2. 400m A: 1 C Salt 64.0pb. 400m B: 1 L Siddle 66.3. 800m A: 4 L Siddle 2.32.7. 800m B: 4 K Harris 2.39.1pb. 1500m A: 2 F Bunn 4.59.6. 1500m B: 1 K Harris 5.25.8pb. 3000m A: 2 S Lackman 10.52.7. 3000m B: 2 J Gregory 12.29.4pb. 100mH A: 3 S Bazylkewicz 21.5pb. 100mH B: 2 K Fahl 22.3. 400mH A: 1 K Fahl 68.9pb. 400mH B: 2 S Bazylkewicz 1.39.7. 4x100m: 3 Abingdon AC 54.5. 4x400m: 1 Abingdon AC 4.23.5. HJ A: 1 K Fahl 1.51pb. HJ B: 1 J Gregory 1.45. PV A: 2 A Chown 1.9pb. LJ A: 4 J Gregory 4.73. LJ B: 5 A Hallas 3.81. TJ A: 3 J Gregory 9.38. TJ B: 2 A Hallas 8.25. SP A: 2 F Jammeh Kinteh 11.11. SP B: 1 K Mitchell 8.48. DT A: 5 F Jammeh Kinteh 24.39. DT B: 1 K Mitchell 21.78. HT A: 3 F Jammeh Kinteh 30.58. HT B: 3 K Mitchell 18.07. JT A: 1 F Jammeh Kinteh 37.19. JT B: 1 K Mitchell 29.1.
CHILTERN CHASE 5K
Abingdon: 1 Team (P Hughes, T Venner, D Bunn). Individual: 1 P Hughes 19.54pb, 3 T Venner (U20M) 20.33pb, 4 D Bunn (U18M) 20.52pb, 5 A Pennington (U18M) 21.21pb, 26 G Pennington (U18L) 27.21.
l Visit heraldseries.co.uk/sport for more results.
CHILTERN CHASE 10K
Abingdon – Team: 2 Abingdon (M Lewy, B Venner, C Whitehead). Individual: 20 M Lewy (V50) 41.29, 21 B Venner (U18M) 41.50, 22 C Whitehead 42.04, 29 B Watson (V40) 43.01, 31 T Clarke (V40) 43.09, 32 D Richards (V50) 43.10, 51 D Smyth 45.09, 56 S Kippin (V40) 46.09, 57 S Smith (V50) 46.10, 59 K Welby (V50) 46.33, 65 I Dornan (LV35) 46.54, 89 G Bartley (V50) 48.59, 102 B Compton (LV35) 49.46, 106 S Tumelaire (LV45) 50.23, 120 J Pennington (LV45) 51.46, 138 P Goddard 52.41, 142 G Lean 52.52, 171 A Milliken-Tull (LV45) 55.20, 172 A Kinnaird (LV35) 55.25, 196 E Woosey-Griffin (LV35) 56.49, 213 H Burton (LV35) 58.14, 219 H Bower (LV35) 59.18, 225 F Cobb (SW) 59.42, 235 J Styles (V50) 1.01.05, 240 F Topp (LV45) 1.01.43, 242 C Hutchings (SW) 1.02.00, 244 K Lean (LV35) 1.02.04, 259 C Willcock (V40) 1.04.31, 264 H Nash (LV45) 1.05.17, 265 J Howard (LV55) 1.05.44, 271 B Evans (V70) 1.06.42, 272 F Long (LV35) 1.07.02, 276 S Wade (LV45) 1.08.24, 278 M Hamilton (LV45) 1.09.21, 290 P Smiles (LV45) 1.17.38,
292 E Moore (LV45) 1.18.33, 293 M Coates (LV45) 1.18.33.
CHILTERN CHASE 15K
Abingdon: 9 C Bedford (V50) 1.05.51pb, 74 L Bedford (LV45) 1.21.12, 76 C Fisher (LV45) 1.21.39.
MIDLAND MASTERS CHAMPIONSHIPS
White Horse Harriers – Shot: 1 R Jegou (M70) 9.96. Discus: 1 R Jegou (M70) 25.56. Hammer: 2 R Jegou (M70) 27.12.
ABINGDON PARKRUN
Abingdon: 5 C MacLennan (V45) 19.00, 12 C Lewis (V50) 19.47, 16 S Dudgeon (LV35) 19.58, 25 M Shepley (V50) 20.53pb, 36 K Dixon (V45) 22.06, 55 G Halfhead (JW11-14) 23.46, 67 C Morgan (JM10) 24.18pb, 68 D Morgan (V40) 24.19pb, 74 R Buckley (JW11-14) 24.35, 75 J Newton (V40) 24.36, 84 G Bartley (V50) 25.14, 105 F Cobb (SW) 26.11,
126 D Hunter (V50) 27.26, 130 C Onions (LV55) 27.47, 135 K Pulford (LV60) 28.29, 140 A Dawkins (V60) 28.57, 145 R Fernandez (JW11-14) 29.24, 146 G Fernandez (JM11-14) 29.24, 156 H Nash (LV50) 30.11, 163 C Hutchings (SW) 30.21, 168 A Moger (LV55) 30.46, 169 M Shepley (LV45) 30.48, 171 C Penton (V50) 30.57, 179 H White (LV40) 31.31, 235 C Kembleton (LV35) 40.59, 242 P Goddard 47.12.
DIDCOT PARKRUN
Didcot: 11 A Forster (V45) 20.46, 24 S Jones (V35) 23.38, 68 L Cousins (V35) 26.08, 81 P O`Connell (V40) 27.34, 89 C Howes (LV35), 111 G Jackson (V85) 32.32, 127 Chris Martin (V60) 36.44. 132 S Henderson (LV60) 39.10, 133 C Martin (LV60) 39.10.
Abingdon: 14 S Lawton (JM11-14) 20.58, 71 D Roberts (V50) 26.27pb.
OXFORD PARKRUN
Abingdon: 5 P Keating 17.53pb, 32 M Bedlington (JW11-14) 20.53.
HARCOURT HILL PARKRUN
Abingdon: 1 M Deering 17.48pb, 28 D Fegan (JM11-14) 23.03, 39 C Fegan (JM11-14) 24.23.
ELLESMERE PORT PARKRUN
Abingdon: 29 G Lean 24.10.
PANALLTA PARKRUN
Abingdon: 176 H Bower (LV35) 38.51.
Comments: Our rules
We want our comments to be a lively and valuable part of our community - a place where readers can debate and engage with the most important local issues. The ability to comment on our stories is a privilege, not a right, however, and that privilege may be withdrawn if it is abused or misused.
Please report any comments that break our rules.
Read the rules here