KIRSTINE Fahl was the star performer as Abingdon left Coventry sitting level on points at the top of Midland League Division 3.
Fahl won the 100m hurdles, 400m hurdles and high jump, as well as being a part of the victorious 4x400m team.
Her points haul helped Abingdon top the women’s event, while the men finished fifth as the club were runners-up on the day.
Meanwhile, Abingdon’s Paul Fernandez won the the Otmoor Challenge and 18-year-old Florence Wiggins was the first lady home in 12th overall at the Chiltern Chase 10k.
RESULTS
(senior men unless stated)
SRI CHINMOY 3 MILE
Abingdon: 1 P Hughes 16.23, 5 P Akrill (V40) 17.43, 6 J Clayton 17.54, 8 M Lewy (V50) 18.30, 9 K Dixon (V40) 18.39, 14 C Ridewood (JL) 18.47pb, 17 J Moore (V50) 19.09, 23 D Richards (V50) 19.45, 24 A Francis (V40) 19.54, 27 P Garrett 20.16, 28 L Shelton (SL) 20.23, 32 P Stepney (V50) 21.36, 33 M Taylor 21.58, 39 B Compton (LV40) 22.46, 41 W Millatt (LV50) 23.24, 42 B Hedges 23.39, 43 S Stroud (SL) 24.12, 45 A Waldock (SL) 24.24, 46 G Lodowski (LV50) 24.26, 49 E Woosey-Griffin (LV40) 25.58, 51 S Egerton (LV50) 27.56, 52 E Moore (LV50) 28.23, 53 S Wade (LV40) 29.44.
WATFORD OPEN
GRADED MEETING
Abingdon – 100m – Race 2: 2 A Chown (SL) 14.28. Race 4: 4 S Herold (U17L) 12.61pb; 1500m – Race 2: 7 G Halfhead (U15L) 5.17.77pb. Race 7: 18 B Darwent (U15W) 5.06.24. Race 13: 3 A Ede (U17M) 4.18.81pb.
TRAIL DE GUERLEDAN, FRANCE,
13K TRAIL RACE
Abingdon: 77 S Holder (V50) 1.16.13.
MIDLAND MASTERS CHAMPIONSHIPS, NUNEATON
Abingdon – 100m – Race 9: 3 S Pomeroy (V55) 13.3. Hammer: 2 R Jones (V65) 31.80. Javelin: 2 R Jones (V65) 24.64. Discus: 5 R Jones (V65) 29.20. Shot: 2 R Jones (V65) 10.03. Javelin: 2 S Pomeroy (V55) 32.52. Shot: 2 S Pomeroy (V55) 10.87. Discus: 3 S Pomeroy (V55) 32.04. Hammer: 2 S Pomeroy (V55) 34.85.
CHILTERN CHASE 5KM
Abingdon: 58 S James (LV55) 35.48, 63 J Delph (LV35) 36.01, 66 I Meliconi (LV45) 36.14.
CHILTERN CHASE 10KM
Abingdon: 6 T Coney (V40) 38.44, 11 C Whitehead 40.06, 12 F Wiggins (1st SL) 40.16, 13 D Smyth 40.30, 17 M Livingstone-Learmonth 40.58, 20 M Lewy (V50) 41.43, 23 S Dudgeon (2nd SL, 1st LV35) 42.08, 30 J Moore (V50) 43.15, 32 D Richards (V50) 43.30, 38 J Bones (V40) 44.30, 48 T Clarke (V40) 46.01, 54 S Wade (V40) 46.08, 59 S Kippin (V40) 46.30, 60 S Smith (V50) 46.48, 66 K Shead (LV35) 47.18, 77 O Meadows (LV45) 48.06, 100 W Millatt (LV55) 50.41, 110 B Compton (LV35) 51.26, 116 S Tumelaire (LV45) 52.08, 117 G Lean 51.52, 118 J Pennington (LV45) 52.15, 119 G Wiggins (V40) 52.06, 147 S Stroud (LV35) 54.04, 164 A Giannetto (V40) 55.03, 167 A Waldock (SL) 55.07, 168 C Fisher (LV45) 55.12, 169 S Watton (V40) 55.12, 175 S Douglas (LV55) 55.37, 185 T Francis (V50) 56.03, 190 E Woosey-Griffin (LV45) 56.58, 197 F Topp (LV45) 57.11, 217 C Penton (V50) 58.35, 230 C Hutchings (LV35) 59.40, 235 H Bower (LV35) 59.53, 239 H Nash (LV45) 60.15, 240 K Lean (LV45) 60.24, 253 J Ball (LV35) 62.04, 260 E Moore (LV45) 62.21, 266 F Long (LV35) 63.09, 270 J Styles (V50) 63.41, 285 D Roberts (V50) 65.23, 286 S Wade (LV45) 65.37, 295 M Coates (LV45) 67.30, 296 C Willcock (V40) 67.13.
Didcot Runners: 76 A Casey 48.05, 172 T Lamble 55.40.
OTMOOR
CHALLENGE
Abingdon: 1 P Fernandez (V40) 1.14.00
NEEDLES XC, ISLE OF WHITE,
HALF-MARATHON
Abingdon: 81 J Oliver (V60) 1.55.41.
MIDLAND LEAGUE –
COVENTRY
Abingdon – Overall – 2 Abingdon 362pts. Men – 100m A: 5 L Bazzi (U17M) 11.7. 100m B: 6 A Klukowski (U20M) 12.4; 200m A: 4 L Bazzi (U17M) 23.8. 200m B: 5 B Morris (U17M) 25.1; 400m A: 5 A Klukowski (U20M) 54.6. 400m B: 3 O Stepney 56.8; 800m A: 3 O Stepney 2.01.7. 800m B: 5 P Hughes 2.22.7; 1,500m A: 3 O Stepney 4.28.9. 1,500m B: 2 D Wilson 4.35.1pb; 3,000m A: 5 D Wilson 9.50.1. 3,000m B: 2 P Hughes 10.05.1pb; 110mH A: 4 P Stepney (V55) 22.4. 110mH B: 3 M Juffkins (V50) 27.5; 400mH A: 5 P Stepney (V55) 74.6. 400mH B: 3 M Juffkins (V50) 84.1; 3,000mSC A: 6 D Bolton 13.42.5pb; 4x100m: 6 Abingdon 48.4; 4x400m: 5 Abingdon 4.00.0; High jump A: 4 M Juffkins (V50) 1.5. High jump B: 4 L Chown 1.4; Pole vault A: 4 M Juffkins (V50) 2.4. Pole vault B: 1 P Stepney (V55) 2.3; Long jump A: 6 L Chown 5.18. Long jump B: 4 L Davies-Peckham (U20M) 4.68; Triple jump A: 5 M Juffkins (V50) 9.23. Triple jump B: 3 P Stepney (V55) 9.18; Shot A: 5 B Morris (U17M) 7.11. Shot B: 5 L Bazzi (U17M) 6.76; Discus A: 5 M Juffkins (V50) 21.81. Discus B: 5 L Chown 15.59; Hammer A: 5 L Chown 16.61. Hammer B: 5 P Stepney (V50) 11.42; Javelin A: 5 M Juffkins (V50) 27.93. Javelin B: 4 B Morris (U17M) 21.63. Team: 5 Abingdon 127. Women – 100m A: 2 S Herold (U17L) 12.7. 100m B: 1 F Bristow (U17L) 13.6; 200m A: 4 S Herold (U17L) 27.2pb. 200m B: 3 R Baust (SL) 28.6; 400m A: 3 C Salt (U23L) 64.5. 400m B: 1 S Lackman (SL) 65.1; 800m A: 2 S Lackman (SL) 2.23.5pb. 800m B: 1 A Bromley (U17L) 2.32.8; 1,500m A: 2 C Parker (SL) 5.18.3. 1,500m B: 1 A Bromley (U17L) 5.33.8; 3,000m A: 3 C Parker (SL) 10.58.8. 3,000m B: 1 C Ridewoo (U20L) 11.18.9; 100mH A: 1 K Fahl (SL) 17.0. 100mH B: 2 S Bazylkiewicz (SL) 20.6pb; 400mH A: 1 K Fahl (SL) 69.1. 400mH B: 1 L Quigley (U17L) 79.5; 4 x100m: 3 Abingdon 53.5; 4x400m: 1 Abingdon 4.22.0; High jump A: 1 K Fahl (SL) 1.48. High jump B: 1 J Gregory (SL) 1.35; Pole vault A: 3 A Chown (SL) 1.9. Pole vault B: 1 C Muir (LV40) 1.7; Long jump A: 1 F Bristow (U17L) 4.91pb. Long jump B: 2 S Bazylkiewicz (SL) 3.98. Triple jump A: 3 J Gregory (SL) 9.5. Triple jump B: 2 C Salt (U23L) 8.23pb. Shot A: 4 K Mitchell (SL) 8.11. Shot B: 3 A Chown (SL) 6.16pb; Discus A: 4 K Mitchell (SL) 21.2. Discus B: 3 S Bazylkiewicz (SL) 16.25pb; Javelin A: 3 K Mitchell (SL) 29.57. Javelin B: 1 S Bazylkiewicz (SL) 12.67. Hammer A: 5 K Mitchell (SL) 21.07. Hammer B: 3 A Chown (SL) 16.48pb. Team – 1 Abingdon 220.
Comments: Our rules
We want our comments to be a lively and valuable part of our community - a place where readers can debate and engage with the most important local issues. The ability to comment on our stories is a privilege, not a right, however, and that privilege may be withdrawn if it is abused or misused.
Please report any comments that break our rules.
Read the rules here