JACK Shayler took victory in the second round of the Oxford Mail Cross Country League at Carterton.
The Abingdon runner beat fellow under 20 Alex Miell-Ingram, of Radley, by ten seconds.
In the women’s race, Radley’s Emma Haley took third place, with teammate Emma Huepfl sixth.
Didcot and White Horse Harriers lead the men’s and women’s Division 3 team standings.
RESULTS
OXFORD MAIL
CROSS COUNTRY LEAGUE
Men (senior unless stated): 1 J Shayler (Abn, U20) 31mins 3secs, 2 A Miell-Ingram (Rad, U20) 31.13, 10 O Stepney (Abn) 32.08, 11 S Marshall (Whh) 32.23, 15 R Gildea (Did) 32.42, 21 M Suggate (Did) 33.11, 23 W Cullen (Rad) 33.29, 24 E Cugnet (Rad, U20) 33.29.
Women (senior unless stated): 3 E Haley (Rad) 26.05, 6 E Huepfl (Rad, LV45) 26.43, 12 S Loveless (Did) 27.35, 16 L Rycroft (Whh, U20) 28.29, 18 T Wise (Did, LV35) 28.30.
Under 15/17 boys: 8 H Insley (Rad, U17) 18.21, 9 E Lawton (Abn, U17) 18.26.
Under 15/17 girls: 2 R Burton (Rad, U17) 15.02, 3 M Bedlington (Abn, U15) 15.06, 9 A Bromley (Abn, U17) 16.00.
Under 13 boys: 2 J James (Rad) 8.38, 5 Q Miell-Ingram (Rad) 8.51, 9 S Lawton (Abn) 9.20, 10 I Berry (Whh) 9.25.
Under 13 girls: 6 P Edwards (Rad) 10.04.
Under 11 boys: 3 F Walton (Rad) 5.33, 5 O Roberts (Rad) 5.38, 6 M Torlage (Rad) 5.42, 9 O Sherratt (Abn) 5.47.
Under 11 girls: 3 E Powell (Abn) 5.52, 8 R Davies (Rad) 6.05.
Under 9 girls & boys: 1 R Wilson (Rad), 4 A Jones (Rad), 7 S Long (Rad).
TEAM RESULTS
Men’s Div 1: 2 Abingdon A 258. Div 2: 2 White Horse A 484. Div 3: 1 Didcot A 622, 2 Radley A 724.
Women’s Div 2: 1 Radley A 54. Div 3: 1 White Horse A 88, 2 Didcot A 91.
Under 15/17 girls: 1 Abingdon A 26.
Under 13 boys: 2 Radley A 18.
INDIVIDUAL STANDINGS
MEN
Under 20: 1 J Shayler (Abn) 1, 2 A Miell-Ingram (Rad) 2, 3 E Cugnet (Rad) 23. Under 17: 1 A Ede (Abn) 1. Under 15: 1 B Cumberland (Rad) 2. Under 13: 2= Q Miell-Ingram (Rad), J James (Rad) 2. Under 11: 2 T Cole (Rad) 2.
WOMEN
Senior: 2 E Haley (Rad) 3. Vet 45: 1 E Huepfl (Rad) 6. Under 20: 3 C Ridewood (Abn) 7. Under 17: 2 R Burton (Rad) 2, 3 K Harris (Abn) 5. Under 15: 2 M Bedlington (Abn) 3. Under 11: 3 E Powell (Abn) 3. Under 9 girls & boys: 1 R Wilson (Rad) 1.
TEAM STANDINGS
MEN
Senior – Div 1: 2 Abingdon A 436. Div 2: 3 White Horse A 1091. Div 3: 1 Didcot A 1582. Under 15/17: 3 Radley A 81. Under 13: 2 Radley A 27.
WOMEN
Senior – Div 2: 2 Radley A 160. Div 3: 1 White Horse A 152, 2 Didcot A 194. Under 15/17: 1 Abingdon A 41.
CLUB SUBMITTED
Abingdon – Men: 1 J Shayler (U20) 31.03, 10 O Stepney 32.08, 34 J Miller 34.03, 40 T Coney (V40) 34.24, 46 S Garrigues (V40) 34.32, 55 C Weir 35.09, 72 N Bunn (V50) 36.02, 76 C MacLennan (V40) 36.10, 100 G Wallace (V50) 37.18, 126 S Lavender (V40) 38.42, 138 R Savage (V50) 39.13, 150 M Lewy (V50) 40.17, 162 A Francis (V40) 41.02, 173 P Stepney (V50) 42.04, 176 N Hamilton (V50) 42.13, 177 D Morgan (V40) 42.30, 190 M Shayler (V50) 44.10, 193 M Walker 44.36, 197 K Welby (V50) 45.02, 198 T Greenland (V60) 45.24, 200 M Juffkins (V50) 45.42, 209 B Hedges 49.19, 218 C Penton (V50) 53.34. Under 15/U17: 9 E Lawton (U17) 18.26, 17 K Francis (U15) 18.58, 31 E Washbrook (U15) 21.55. Under 13 Boys: 9 S Lawton 9.20, 31 A Wallce 11.33. Under 11: 9 O Sherratt 5.47, 27 C Morgan 6.24, 43 F Dean 7.21.
Women: 38 L McGill (LV35) 31.28, 52 O Meadows (LV45) 31.25, 60 P Terry (LV45) 32.24, 63 S Tumelaire (LV45) 32.36, 76 V Richardson (SL) 33.52, 79 B Compton (LV35) 34.06, 86 J Pennington (LV45) 34.50, 88 L Hamilton (LV55) 35.07, 99 S Mead (LV45) 36.07. Under 15/U17 Girls: 3 M Bedlington (U15) 15.06, 9 A Bromley (U17) 16.00, 14 K Harris (U17) 16.18, 17 I Jones (U15) 16.48, 21 G Evans (U15) 17.33, 23 M Darwent (U17) 17.39. Under 11: 3 E Powell 5.52. Under 9 girls & boys: 14 M Powell (G).
White Horse Harriers – Men: 11 S Marshall 32.23, 39 P Jegou 34.24, 41 S Harris 34.26, 68 T Cooper 35.52, 74 P Davison 36.09, 118 D Worsley 38.22, 133 S Leech 39.00. 145 M Scott 39.48, 172 P Claridge 41.58, 181 S Bell 43.17, 211 E Wyard 49.50. Under 15: 34 R Wyard 25.28. Under 13: 10 I Berry 9.25. Under 11: 14 F Morlock-Williams 5.58, 31 H Gould 6.29.
Women: 16 L Rycroft 28.18, 24 R Bennett 29.05, 48 S Sheehy 31.09, 54 R Burgess 31.32. Under 15: 18 A Kelly 17.17, 19 E Onay 17.19. Under 13: 24 M Claridge 11.33. Under 11: 21 R Webb 6.34.
MAPLEDURHAM 10 MILE
Abingdon: 37 A Muir (V40) 1.15.19, 43 B Watson (V40) 1.16.56, 137 S Cozens (LV40) 1.28.22.
BURRATRO 10 MILE NIGHT XC
Abingdon: 21 P Garrett 1.35.35.
SOUTH CENTRAL ORIENTEERING ASSOCIATION LONG ORANGE COURSE 4KM
Abingdon: 1 T Foxall (SM)/N Brock (LV35) 55.58.
Comments: Our rules
We want our comments to be a lively and valuable part of our community - a place where readers can debate and engage with the most important local issues. The ability to comment on our stories is a privilege, not a right, however, and that privilege may be withdrawn if it is abused or misused.
Please report any comments that break our rules.
Read the rules here